Relaxáció vagy jóga nidra – de mi a különbség?

Az emberiséget óriási változások érték az elmúlt évtizedekben, évszázadokban. Egyre kevesebbet mozgunk, egyre többet ülünk. Nem megyünk a szabadba, mindent házhoz jön, nem vagyunk mozgásra “kényszerítve”, és bár az Internet megnyitotta számunkra a világot, ezzel párhuzamosan beszűkült a mozgásterünk. Virtuális fogságban tengetjük napjainkat. Egyedül tudatosságunk és szabad akaratunk mozdíthat meg minket, húzhat ki ebből a kéretlen helyzetből.

A munkánk az életünk olyan életmóddal kecsegtet minket, amit kényelemnek hívunk, de ez a kényelem könnyen lustaságba csúszhat át. Mindemellett nagy mennyiségű állandó mentális és fizikai feszültséget generál az életünkbe. A gondolataink tetteket, cselekvést hoznak létre, ezek pedig szokásokat alakítanak ki. Életünk során, sok-sok helytelen szokásra teszünk szert, amit beépítünk mindennapjainkba. Ezek lenyomatot képeznek a testünkön és ezek a helytelen testtartások feszültséget váltanak ki az izomokban, idegekben. A RELAXÁCIÓ alatt viszont az izmok és az idegek pihennek, a PRÁNA – életenergia, szabadon áramlik, életerővel tölt fel és elraktározódik bennünk. Rendszeres relaxálással életenergiát teremtünk, aktívak és energikusak leszünk. Többségünk pusztán rossz testtartásából adódóan energiát pazarol el és nagy feszültség alá helyezi izomzatát és idegeit. A fizikai pazarlás csak az egyik része, ehhez kapcsolódnak érzelmeink aggodalmaink, félelmeink, dühünk, melyek további energiát “pocsékolnak” el. Tehát a fizikai testünk és lelki, szellemi békénk kiegyensúlyozottsága, nyugalma hozná el számunkra az üdvösséget. De hogyan? Egy lehetséges válasz, a relaxáció gyakorlása, mely egy könnyen elsajátítható tudomány. Relaxálni kétféleképpen lehet: fizikailag és szellemileg.

Fizikai relaxáció

Az első lépcsőfok a TESTTUDAT, egyfajta tudatosság elérése a fizikai testünkkel kapcsolatban. Mettől-meddig tart a fizikai kiterjedésem, a testem, mi történik, ha mozdulok, milyen izmaim vesznek részt egy állásban, ülésben stb. Melyik mozdulatommal mit érek él, hogyan tudom irányítani a testem. Amennyiben érezzük és figyelmet adunk a test jelzéseinek , létrejön a kapcsolat, ha van kapcsolódás, kialakul a kommunikáció és akkor el tudunk kezdeni relaxálni. Üzenetet tudok küldeni a testemnek, tudatosan el tudom lazítani minden izmomat, testrészemet. A testünk intelligens és hálás lesz a figyelemért, amivel felé fordulunk. Mikor a test el tud lazulni onnantól kezdve egyenes az út a tudat ellazításához.

Szellemi relaxáció

A tudat és a test tehát szoros kapcsolatban állnak egymással. Az ellazult test nyugalmat ad az elmének a nyugodt elme pihenést biztosít a testnek. Kommunikálnak és együttműködnek. Ennek eredménye, ha az ember elégedett, hálás és egyre hosszabb ideig tudja ezt az állapotot fenntartani, akkor a test erős és egészséges. Ennek a fordítottja is igaz, mikor valaki depressziós, szorong, a félelmei fogságában kucorog a sarokban, akkor a test megbetegszik, szenved, sorvad. Energia hiányban van. A testnek is van befolyása a tudatra, ha a test erős és boldog a tudat is derűs és kiegyensúlyozott, ha megszüntetjük az izmainkban felgyülemlett feszültségeket az nyugtatja a tudatot. A tudat ellazításának gyakorlása, a gondolathullámok kisimítása oldja a belső feszültséget és energiával tölti meg a tudatot. Boldogság és nyugalom áraszt el minket.

Jóga Nidra

A NIDRA szó jelentése: alvás, a jóga nidra alvás nélküli alvást, tudatos alvást, realxációt, jóga alvást jelent.

A JÓGA NIDRA: egy ősi tantrikus technikából kifejlesztett különleges mélyrelaxációs módszer, mely segítségével elérhető a teljes fizikai, mentális és érzelmi realxáció. Egy sokkal tudatosabb állapot, mint maga az ébrenlét, hiszen a elme pihent állapotban van, nem éri millió inger, mint mikor “ébren” vagyunk. Tehát elménk sokkal befogadóbb jóga nidra ideje alatt, mint az annak hitt éber állapotunkban. És itt az alvás, ami az ébrenlét ellentéte: mentesek vagyunk a tudatos gondolkodástól, érzékeléstől, mozgástól. Az összes érzékszervünk visszahúzódik, egyik a másik után, meghatározott sorrendben, így kerülünk az alvás állapotába. Először a szaglás, majd az ízlelés, a látás, a tapintás és végül a hallásérzékelés vonul vissza. Ebben az állapotban tudat meg van fosztva az érzékszervek által közvetitett asszociációktól igy befogadóképessége teljes lesz. Ezért valósithatjuk meg célunkat, azaz elérhetjük a teljes fizikai, mentális és érzelmi realxációt. Jóga Nidra gyakorlás közben a tudat abban a köztes állapotban kerül, mikor négy érzékszerv már visszavonult, de a hallás még éber, ezért jelent a jóga nidra olyan tudatállapotot, melyet felfoghatunk az alvás és az érbrendlét közti küszöbnek vagy tudatos alvásnak. A jógában már több ezer éve ismertek a tudat alapállapotai: ébrenlét, álmodás és mély alvás, a negyedik pedig, az alváls nélküli alvás. A modern tudomány mostanában fedezte fel ezt a ébrenlét és álmodás közti vékony mezsgyét, úgy nevezik hipnagogikus állapot. Ez egy rövid, általában 3-5 perces időszak, azmikor az agy elektormos működésére az alfa hullámok jellemzőek. Mély relaxáció csak az alfa hullámok dominanciája esetén érhető el. Itt valósul meg a tökéletes pihenés a test és a tudat számára az érbrenlét és a mély alvás között. A valódi relaxációhoz tudatosnak kell maradni, hogy mentesiteni tudjuk izmainkban, tudatunkban és az érzelmeinkben felhalmozódott felszültséget. Az agy különböző elektromos tevékenységei szoros összefüggésben vannak a három eltérő tudatállapottal. Az ébrenlét során a béta hullámok dominálnak, az álmodásban a théta, a mély alvásban pedig a delta hullámok jellemzőek. Az elekromos hullámokat az agy termeli, a különbség a frekvenciájukban van. Egy átlagember agyhullám frekvenciája a tudat állapotváltozásait követve bétából thétába, majd végül deltába halad át. Ez annyit tesz, hogy az ébrenlétből azonnal az alvásba csúszik át. Az agy nem termel alfa hullámokat, ez az oka annak, hogy oly sokan fáradtan ébrednek még nyolc óra alvás után is.

JÓGA NIDRA rendszeres gyakorlása mellett nő a fizikai és szellemi teljestőképesség, javul a koncentráció és a memórai. Hatásos és egyszerűen elsajátitható módszer, mindemellett nagyon kellemes és örömteli elfoglaltság. Fél óra jóga nidrában eltöltött idő felér 4 óra alvással és nem kell hozzá más kellék csak te és a jógamatracod, melyre kényelmesen lefekszel, kövekted az instruktor egyszerű utasitásait. Egy alkalom a szinttől és a gyakorlás céljától függően napi 30-60 perc, de a heti három alkalom minimálisan ajánlott.

Jóga Nidra szakaszai

  • FELKÉSZÜLÉS – háton fekvő kényelmes testhelyzet, a gerinc egyvonalban, tenyerek felfelé, lábfejek lazán szét, elősegitve ezzel a fizikai relaxációt, amint a tudat visszavonul a külvilágtól, és a figyelem a test különböző részeire irányul, lpontosan megnevezve azokat – testszkennelés. A cél egy olyan testhelyzet felvétele, melyben lehetőleg mozdulatlan tudsz maradni és az elmét ébren tartani. A jóga nidra több, mint egy délutáni szunyókálás.
  • SZANKALPA – úgy nevezem verzéfonál – vagy világitótorony – mert igen erőteljesen tud segiteni a tudat átformálásában. JELENTÉSE: SAN – a szivedből született /KALPA – hosszú időszakra – Szankalpa: elhatározás. Formáját tekintve egy rövid, pozitiv, jelenidejű, kijelentő mondat, amely a tudatalattira gyakorol hatást a jóga nidra alatt. Csodát tesz! Fontos, hogy hittel és egy jól megfogalmazott mondattal gyakoroljunk, ennek kiválasztásában segitségedre tudod hivni az intuiciódat, gyakorlás közben is megjöhet a helyes mondat, de lehet kell egy kis idő, addig az instruktor segitségét is kérheted. Amennyiben a szankalpánkat naponta ismételjük hittel és meggyőződéssel a jóga nidra alatt, olyan pozitiv jellemvonások kifejlesztésére is alkalmazható, mint például a kreativvá, tudatossá, magabiztossá, félelem nélkülivé, dinamikussá válás. A szankalpa önmaga akaraterővé válik, és amint az akaraterő megerősödik, bármit elérhetünk az életben. Gyakorlás közben, magunkban háromszor ismételjük és ugyanazt a szankalpát használjuk, mig megvalósul, utána lehet cserélni.
  • FIGYELEM KÖRBEVITELE – az elme mozgatása pontról potra. Ebben az szakaszban figyelmünkkel érintjük a test különböző részeit, hogy érzékennyé tegyük a tudatalattit. A fizikai feszültségek azáltal oldódnak fel, hogy figyelmünket végigvisszük és szisztematikusan ellazitjuk. Az elme igy egyhegyűvé válik, tű pontosan egy pontra figyel, tehát jelen van és nem máshol kóborol. Ez a figyelem körbevitel tisztitja az idegpályákat, eloszlatja az energiablokkokat és a felszabadult energiákat az agy felé irányitja, ezzel aktiválja az agy szunnyadó területeit, élesitve ezzel az inteligenciát, fejlesztve a memóriát és a koncentrációt.
  • LÉGZÉS TUDATOSITÁSA – a légzés a hid a test és a tudat között. Figyelmünket a légzésünkre irányitjuk, anélkül, hogy megpróbálnánk befolyásolni vagy változtatni rajata, csak megfigyelők vagyunk, mintha egy előadást néznénk, úgy szemléljük a légzésunket kivülről. Figyelmünket a köldök finom mozgására irányitjuk, ahogy emelkedik és sűllyed a belégzés és a kilégzés ritmsára.
  • ÉRZÉSEK ÉS ÉRZETEK – ellentétes érzéseket és érzeteket (nehéz/könnyű, hided/meleg) keltve és felerősitve az agy mindkét féltekéjét használjuk. Ez segit a kiegyensúlyozott érzelmek eléréséhez, felkésziti a tudatot az érzelmek lehető legjobb módon való kezelésére. A tudatba ágyazódott érzelmi felszültségek feloldódnak, amint a tudatos észlelés felszinére elmelkednek, majd megszünnek. Megszűnik a belső nyugtalanság és ezáltal az életünkre gyakorolt negativ hatásuk is. Az IQ és az EQ egyensúlyba kerülnek, mely egy kiegyensúlyozott személyiséghez vezet. A szamszkarák (régi lenyomatok, benyomások) tudunkba emelkednek és amint az egyén éretté válik rá, megtalálja az feljdolgozásuk módját is.
  • VIZUALIZÁCIÓ – egy rendkivül hatékony és fontos módja a képzelőerő, a kreativitás, az önbizalom, az akaraterő és a pozitiv jellemvonások fejlesztésének. Ha intenziven használjuk minden jóga nidra gyakorlása alatt, hogy pozitiv jellemvonásokkal rendelkezünk, idővel tudatunk részévé válik, beépül. Minden ember képes tudatának átprogramozására, hogy elérje vágyait, céljait, nyugalmát, lelki békéjét. Amikor a tudatos elme ellazul, a pozitiv megerősités átivódik a tudatalattiba és ott erőteljesen hat. A negativ gondolatok zavaró hatása miatt kerülnek akadályok a tanulás útjába. Amint viszotn pozitiv gondolatok ágyazódnak a tudatalattiba, a negativak elveszitik szerepüket. A tudatunk programozását megváltoztathatjuk – alaplap cserével. Felismerjük a lejárt, elavult többé céljainkat nem szolgáló negativ programokat, kiemeljük őket a tudatból, kicseréljük és a pozitiv programot visszahelyezzük.
  • SZANKALPA ISMÉTLÉSE – a vizualizáció után az elméd ellazult és fogékony, ezért ebben a szakaszban visszatérünk a gyakorlás elején használt szankalpánkhoz, ismét háromszor teljes tudatossággal és szándékkal ismételjük.
  • EXTERNALIZÁLÁS – a jógikus alvás közben elménket visszavontuk a külvilágtól, ezért visszajönni lassan és óvatosan ajánlott, kinyitni a bezárt érzékszerveket a szem kivételével, lassan tudatositani a testünket, körvonalunkat, súlyunkat, finoman mozdulni és visszatérni az éber tudatállapotba.

Jóga Nidra hatásai

A gyakorlat hatásait vizsgáló kutatások szerint a módszer az alábbi területeken alkalmazható sikerrel:

Sztresszoldás, pszichoterápia, alvászavar, oktatás, nyelvoktatás, alkohol- és drogfüggőség, terhesség alatt, szülés után, menstruációs zavarok esetén, asztma, daganatos megbetetgedések, gyomorfekély, magas vérnyomás, sziv és cukorbetegség esetén.

Gyakorlása bámely napszakban lehetséges, reggel érbredés után, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott napod legyen, napközben, ha zsúfolt a napod és van pár perced töltésre, és este lefekvés előtt, a napi stressz letételéhez vagy az ágyadban este, a nyugodt, mély, pihentető alváshoz.

Amennyiben velem gyakorolnál, keress elérhetőségiem egyikén. NAMASTE

Scroll to Top